PIC18F13K50-I/P
DigiKey Part Number
PIC18F13K50-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F13K50-I/P
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F13K50-I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
48MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART, USB
Supplier Device Package
20-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)