PIC18F47Q83-E/NHXVAO
DigiKey Part Number
150-PIC18F47Q83-E/NHXVAO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F47Q83-E/NHXVAO
Description
CAN,128KB FLASH,13KB RAM,1KB EE,
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (128K x 8) FLASH 40-VQFN (5x5)
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
EEPROM Size
1K x 8
Series
RAM Size
12.5K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 35x12b SAR; D/A 1x8b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
64MHz