PIC18F86K90-I/PT
DigiKey Part Number
PIC18F86K90-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F86K90-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)
EDA/CAD Models
PIC18F86K90-I/PT Models
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 24x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz