PIC32MM0064GPM036-I/M2
DigiKey Part Number
PIC32MM0064GPM036-I/M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MM0064GPM036-I/M2
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 36-SQFN (6x6)
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 15x10/12b
Core Processor
MIPS32® microAptiv™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
25MHz