PIC32MX440F256HT-80I/PT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC32MX440F256HT-80I/PT |
Description | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC32MX440F256HT-80I/PT Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 32K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V |
Part Status Active | Data Converters A/D 16x10b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor MIPS32® M4K™ | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 32-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 80MHz | Supplier Device Package 64-TQFP (10x10) |