SST25VF020B-80-4I-SAE
DigiKey Part Number
SST25VF020B-80-4I-SAE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST25VF020B-80-4I-SAE
Description
IC FLASH 2MBIT SPI 80MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 2Mbit SPI 80 MHz 8-SOIC
EDA/CAD Models
SST25VF020B-80-4I-SAE Models
Memory Organization
256K x 8
Clock Frequency
80 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
10µs
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)