SST25VF040B-50-4I-SAF
DigiKey Part Number
SST25VF040B-50-4I-SAF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST25VF040B-50-4I-SAF
Description
IC FLASH 4MBIT SPI 50MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 4Mbit SPI 50 MHz 8-SOIC
EDA/CAD Models
SST25VF040B-50-4I-SAF Models
Memory Organization
512K x 8
Clock Frequency
50 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
10µs
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)