185B-185B+
DigiKey Part Number
3157-185B-185B+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185B-185B+
Description
ADPTR 1.85MM-F/1.85MM-F BKHD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Coaxial Connector 1.85mm Jack, Female Socket To 1.85mm Jack, Female Socket 50 Ohms
Category
Impedance
50 Ohms
Mfr
Style
Straight
Packaging
Bag
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Mounting Feature
Bulkhead
Adapter Type
Jack to Jack
Fastening Type
Threaded, Threaded
Conversion Type
Same Series
Frequency - Max
67 GHz
Adapter Series
Body Material
Stainless Steel
Center Gender
Female to Female
Insertion Loss
0.60dB
Convert From (Adapter End)
1.85mm Jack, Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Convert To (Adapter End)
1.85mm Jack, Female Socket