ZX75BS-88108-S+
DigiKey Part Number
3157-ZX75BS-88108-S+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZX75BS-88108-S+
Description
RF FILTER BAND STOP 98MHZ INLINE
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98MHz Center Frequency Band Stop RF Filter (Radio Frequency) 20MHz Bandwidth 1.5dB Inline, SMA Connection, F and M
Category
Filter Type
Band Stop
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
1.5dB
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Package / Case
Inline, SMA Connection, F and M
Part Status
Active
Size / Dimension
0.740" L x 0.750" W (18.80mm x 19.05mm)
Frequency
98MHz Center
Height (Max)
0.490" (12.45mm)
Bandwidth
20MHz