0500588000-05-A8
DigiKey Part Number
0500588000-05-A8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0500588000-05-A8
Description
5" PRE-CRIMP 1852 ORANGE
Customer Reference
Detailed Description
Orange 28 AWG Jumper Lead Socket to Cable (Round) Tin 5.00" (127.00mm)
Category
Wire Gauge
28 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Orange
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
35.4µin (0.90µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Cable (Round)
Number of Conductors
1
Length
5.00" (127.00mm)