MPL-AL6060-150
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL6060-150TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL6060-150CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AL6060-150DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL6060-150
Description
FIXED IND 15UH 5.8A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Unshielded Molded Inductor 5.8 A 35mOhm 2-SMD
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
35mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A