MPL-AY3020-2R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY3020-2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AY3020-2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AY3020-2R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY3020-2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 3A 64 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Molded Inductor 3 A 64mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
64mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.3A