MPL-SE6040-2R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE6040-2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE6040-2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE6040-2R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE6040-2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 6.3A 14.5 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Inductor 6.3 A 14.5mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
14.5mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.2A