BHX1-2450-PC
DigiKey Part Number
BHX1-2450-PC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHX1-2450-PC
Description
BATT RETAINER COIN 24.5MM PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Battery Retainer Coin, 24.5mm 1 Cell PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BHX1-2450-PC Models
Category
Battery Cell Size
Mfr
Number of Cells
1
Series
Battery Series
2450
Packaging
Bag
Mounting Type
PCB, Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Battery Type, Function
Coin Cell, Retainer
Height Above Board
0.213" (5.40mm)