7BB-20-6L0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
SparkFun Electronics
In Stock: 0
Unit Price: RM6.90000
6.3 kHz Standard Buzzer Element 0.787" Dia (20.00mm) 1 kOhms
7BB-20-6L0
DigiKey Part Number
490-7BB-20-6L0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7BB-20-6L0
Description
BUZZER ELEMENT STD 6.3KHZ 20MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
7BB-20-6L0 Models
Category
Type
Standard
Manufacturer
Murata Electronics
Impedance
1 kOhms
Series
Capacitance @ Frequency
10000pF @ 1kHz
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Part Status
Obsolete
Termination
Wire Leads
Frequency
6.3 kHz