BLF03RD501GZED
DigiKey Part Number
490-BLF03RD501GZEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-BLF03RD501GZEDCT-ND - Cut Tape (CT)
490-BLF03RD501GZEDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLF03RD501GZED
Description
FERRITE BEAD 500 OHM 0201 1LN
Detailed Description
500 Ohms @ 2.4 GHz 1 Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 500mA 360mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BLF03RD501GZED Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
360mOhm
Manufacturer
Murata Electronics
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.016" (0.40mm)
Impedance @ Frequency
500 Ohms @ 2.4 GHz
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Max)
500mA