GRJ155R60J106ME11J
DigiKey Part Number
490-GRJ155R60J106ME11JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRJ155R60J106ME11J
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRJ155R60J106ME11J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)