GRM155R61A105KE15D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 639,836
Unit Price: RM1.85000
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 503,049
Unit Price: RM0.43000
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Upgrade
TDK
Upgrade
TDK
Taiyo Yuden
1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
GRM155R61A105KE15D
DigiKey Part Number
490-3890-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R61A105KE15D
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM155R61A105KE15D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)