KCM55LR72A475KH01K
DigiKey Part Number
490-5835-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5835-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5835-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCM55LR72A475KH01K
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R SMD
Detailed Description
4.7 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R SMD, J-Lead
EDA/CAD Models
KCM55LR72A475KH01K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
SMD, J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)