PRG21BC2R2MM1RA
DigiKey Part Number
490-8512-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-8512-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8512-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG21BC2R2MM1RA
Description
PTC RESET FUSE 16V 220MA 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 16V 220 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRG21BC2R2MM1RA Models
Category
Current - Max
9 A
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
2.2 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Max
16V
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
220 mA
Approval Agency
UL
Current - Trip (It)
500 mA