PCT1/20AK
DigiKey Part Number
2388-PCT1/20AK-ND
Manufacturer
Nemco
Manufacturer Product Number
PCT1/20AK
Description
CAP TANT 1UF 10% 20V 1206
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1206 (3216 Metric) 9Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
9Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
20 V