NHD-2.4R-CSXP-BREAKOUT
DigiKey Part Number
757-NHD-2.4R-CSXP-BREAKOUT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4R-CSXP-BREAKOUT
Description
2.4 IPS TFT W/RTP ARDUINO BREAKO
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, SPI 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
EDA/CAD Models
NHD-2.4R-CSXP-BREAKOUT Models
Category
Viewing Area
38.32mm W x 50.26mm H
Touchscreen
Resistive
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)