NHD-3.5-320240JF-ASXP-CTP
DigiKey Part Number
757-NHD-3.5-320240JF-ASXP-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.5-320240JF-ASXP-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, Parallel, 24-Bit (RGB) 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Viewing Area
70.68mm W x 53.16mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Part Status
Active
Interface
I2C, Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Controller Type
FT5426, ST7272A
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)