NHD-4.3-800480MB-ASXP-CTP
DigiKey Part Number
757-NHD-4.3-800480MB-ASXP-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-4.3-800480MB-ASXP-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) 24-Bit (RGB) 4.3" (109.22mm) 800 x 480
Category
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Tray
Dot Pixels
800 x 480
Part Status
Active
Interface
24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)