BAS40-06W,115
DigiKey Part Number
1727-4804-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4804-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4804-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40-06W,115
Description
DIODE ARR SCHOT 40V 120MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 40 V 120mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS40-06W,115 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-323
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120mA (DC)