BUK7240-100A,118
DigiKey Part Number
1727-7158-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7158-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7158-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7240-100A,118
Description
MOSFET N-CH 100V 34A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 34A (Tc) 114W (Tc) Surface Mount DPAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2293 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
114W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 25A, 10V