BZT52-C43X | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT52-C43X |
Description | DIODE ZENER 43V 350MW SOD123 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 43 V 350 mW ±7% Surface Mount SOD-123 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Discontinued at DigiKey | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±7% | Package / Case |
Power - Max 350 mW | Supplier Device Package SOD-123 |
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms | Base Product Number |
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 30.1 V |