BZX585-B4V3,135 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 10
Unit Price: RM0.83000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 6,742
Unit Price: RM0.99000
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 8,000
Taiwan Semiconductor Corporation
Panjit International Inc.
Comchip Technology
Rohm Semiconductor
onsemi
Zener Diode 4.3 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZX585-B4V3,135
DigiKey Part Number
BZX585-B4V3,135-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-B4V3,135
Description
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V