BZX585-B5V6,135
DigiKey Part Number
1727-BZX585-B5V6,135TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX585-B5V6,135CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX585-B5V6,135DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-B5V6,135
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V