BZX58550-C3V6-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX58550-C3V6-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX58550-C3V6-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX58550-C3V6-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX58550-C3V6-QX
Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
7.5 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms