PCF0G151MCL4GB
DigiKey Part Number
493-13980-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13980-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13980-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF0G151MCL4GB
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Detailed Description
150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCF0G151MCL4GB Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm