PCX1E181MCL1GS
DigiKey Part Number
493-4690-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-4690-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4690-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCX1E181MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 25V SMD
Detailed Description
180 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 3000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
PCX1E181MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
180 µF
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm