UKW1V472MHD
DigiKey Part Number
493-10712-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKW1V472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKW1V472MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.49 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.8635 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C