UPM1J221MHD
DigiKey Part Number
493-6008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1J221MHD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM1J221MHD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
835 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.14 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C