UUQ1H010MCL1GB
DigiKey Part Number
493-3207-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3207-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3207-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUQ1H010MCL1GB
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUQ1H010MCL1GB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
6.2 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
9.3 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C