UVK2A220MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1,151
Unit Price: RM2.68000
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2,767
Unit Price: RM1.30000
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 480
Direct
Rubycon
Similar
Panasonic Industry
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
KEMET
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK2A220MED
DigiKey Part Number
UVK2A220MED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2A220MED
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK2A220MED Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
260 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C