UVR2A220MED1TA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UVR2A220MED1TA |
Description | CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UVR2A220MED1TA Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 260 mA @ 10 kHz |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Voltage - Rated 100 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |