HG16-030-AB-00
DigiKey Part Number
563-HG16-030-AB-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HG16-030-AB-00
Description
12V DC PLANETARY GEAR MOTOR, 310
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Motor Gearmotor 310 RPM 12VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
3.54 / 25
Manufacturer
Nidec Components
Size / Dimension
Round - 0.630" Dia (16.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Packaging
Box
Length - Shaft and Bearing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
0.433" (11.00mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Wire Leads
Function
Gearmotor
Gear Reduction Ratio
30
Voltage - Rated
12VDC