SM-3TW102
DigiKey Part Number
SM-3TW102TR-ND - Tape & Reel (TR)
SM-3TW102CT-ND - Cut Tape (CT)
SM-3TW102DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-3TW102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.125W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM-3TW102 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
1 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.154" x 0.126" Face (3.90mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3223W-1-102Bourns Inc.593223W-1-102-NDRM15.48000Parametric Equivalent