SS-10-15SPEW
DigiKey Part Number
563-SS-10-15SPEW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-10-15SPEW
Description
SWITCH ROTARY DIP SP5T 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch SP5T 5 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Category
Actuator Level
Flush, Recessed
Height Above Board
0.276" (7.00mm)
Packaging
Tray
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Washable
No
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
100mA
Length
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating
5VDC