11925SA-12M-EAD-0
DigiKey Part Number
12-11925SA-12M-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11925SA-12M-EAD-0
Description
FAN AXIAL 119X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 79.4 CFM (2.22m³/min) 2 Wire Leads
Noise
33.5dB
Series
Power (Watts)
1.92 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.160A
Width
25.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Air Flow
79.4 CFM (2.22m³/min)
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C