PT20-3000PSIG-1-5-2-25
DigiKey Part Number
4681-PT20-3000PSIG-1-5-2-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT20-3000PSIG-1-5-2-25
Description
GENERAL PURPOSE TRANSMITTER
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 0PSI ~ 3000PSI (0kPa ~ 20684.27kPa) Gauge Male - 1/4" (6.35mm) NPT 0 V ~ 10 V Cylinder, Threaded
Category
Accuracy
±0.5%
Manufacturer
NOSHOK, Inc.
Voltage - Supply
14V ~ 30V
Series
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Packaging
Bulk
Port Style
Threaded
Part Status
Active
Features
Temperature Compensated
Applications
Industrial
Termination Style
M12x1, 4 Pin
Pressure Type
Gauge
Maximum Pressure
6000PSI (41368.54kPa)
Operating Pressure
0PSI ~ 3000PSI (0kPa ~ 20684.27kPa)
Operating Temperature
0°C ~ 80°C
Output Type
Analog Voltage
Package / Case
Cylinder, Threaded
Output
0 V ~ 10 V