MCS1320R010FER | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCS1320R010FER |
Description | RES 0.01 OHM 1% 3/4W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCS1320R010FER Models |
Category | Features Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) |