MCS1320R020FER
DigiKey Part Number
273-MCS1320R020FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-MCS1320R020FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-MCS1320R020FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS1320R020FER
Description
RES 0.02 OHM 1% 3/4W 0805
Detailed Description
20 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety Metal Element
EDA/CAD Models
MCS1320R020FER Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)