MCS1632R005FER
DigiKey Part Number
273-MCS1632R005FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-MCS1632R005FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-MCS1632R005FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS1632R005FER
Description
RES 0.005 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCS1632R005FER Models
Category
Features
Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.130" L x 0.067" W (3.30mm x 1.70mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)