MCS3264R005FER | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCS3264R005FER |
Description | RES 0.005 OHM 1% 2W 2512 |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCS3264R005FER Models |
Category | Features Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2512 (6332 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) |