OWPB-121230S-40-3.6
DigiKey Part Number
3949-OWPB-121230S-40-3.6TR-ND - Tape & Reel (TR)
3949-OWPB-121230S-40-3.6CT-ND - Cut Tape (CT)
3949-OWPB-121230S-40-3.6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWPB-121230S-40-3.6
Description
BUZZER PIEZO 3.6V 12X12MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 36 V 3mA 4kHz 75dB @ 3.6V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWPB-121230S-40-3.6 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Sound Pressure Level (SPL)
75dB @ 3.6V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
3mA
Part Status
Active
Port Location
Side
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
36 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
25V
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Frequency
4kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)