D2FD-2L30-1T
DigiKey Part Number
39-D2FD-2L30-1T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2FD-2L30-1T
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 2A 125V
Detailed Description
Switch SPDT Through Hole
EDA/CAD Models
D2FD-2L30-1T Models
Category
Termination Style
PC Pin
Operating Position
0.445" (11.3mm)
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Overtravel
0.020" (0.5mm)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C