G2R-2-DC48
G2R-2-DC48
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2R-2 DC48
DigiKey Part Number
39-G2R-2DC48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-2 DC48
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
G2R-2 DC48 Models
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
7.2 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Coil Resistance
4.17 kOhms
Coil Current
11.5 mA