G2R-2A-DC24
G2R-2A-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2R-2A DC24
cms-digikey-product-number
39-G2R-2ADC24-ND
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
G2R-2A DC24
cms-description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
cms-standard-lead-time
26 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
G2R-2A DC24 Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
3.6 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Coil Resistance
1.1 kOhms
Coil Current
21.8 mA